Máme půjčky pro všechny

Co dělat, když nemůžu splácet půjčku?

Do situace, kdy není dost prostředků na splátky, se dostává překvapivě mnoho lidí, kteří si vezmou půjčku. Na vině je především to, že si dopředu dostatečně nerozmyslí, zda budou na splátky opravdu mít, nebo je zaskočí nečekaný problém s příjmem. Problému se splácením je potřeba postavit se čelem a snažit se situaci řešit okamžitě, abychom nezabředli do ještě větších potíží nebo dluhů. Co dělat a čeho se naopak vyvarovat?

Nepřehlížejte problém a aktivně se jej snažte vyřešit

Berte svou situaci vážně a nezlehčujte ji, věřitelé si vás stejně dříve nebo později najdou. Urgence neignorujte, oddálení exekuce nic nevyřeší. Často je možné domluvit si úpravu splátek nebo jejich oddálení. Většina věřitelů raději přistoupí na trochu jiné podmínky, díky kterým své peníze uvidí dříve, obzvláště pokud se jedná o první takovýto problém. Za tyto ústupky ale čekejte poplatky navíc.

Neřešte půjčku další půjčkou

Další půjčka navíc vaše problémy jen prohloubí. Pokud to jen trochu jde, zkuste neřešit potíže se splácením další půjčkou, ale hledejte peníze jinde. Navíc hrozí, že v zoufalosti „naletíte“ podvodníkům, obzvláště pokud již máte záznam v registru dlužníků a sehnat další půjčku není vůbec lehké.

Snažte se zvýšit příjmy

Určitě to není nic lehkého, ale snažte se alespoň krátkodobě co nejvíce způsoby zvýšit své příjmy a omezit výdaje na minimum. Zkuste odpracovat hodiny navíc, odvážnější mohou požádat zaměstnavatele o zvýšení platu nebo snažit najít práci lépe placenou. K zaměstnání si můžete přibrat ještě brigádu, nebo zkuste nabídnout ostatním výpomoc s tím, co vám dobře jde, za finanční odměnu.

Zvažte refinancování

Pokud již máte úvěrů více, můžete zvážit jejich refinancování, abyste ušetřili na úrocích a poplatcích. Banky i nebankovní společnosti nabízejí konsolidace půjček a refinancování, úvěr můžete přesunout do jiné banky a získat výhodnější podmínky.

Někdy pomůže jen bankrot

Někdy nezbývá než vyhlásit osobní bankrot. Podmínkou je mít dluhy minimálně u dvou věřitelů a to alespoň 30 dní po splatnosti. Pokud je osobní bankrot schválen, je vám ponecháno pouze životní minimum, takzvaná nezabavitelná částka, a zbytek jde na úhradu dluhů. Je ale nutné splatit během pěti let minimálně 30 procent peněz, které dlužíte. Zbytek vám pak může být prominut.


Publikováno 14. 3. 2014