Máme půjčky pro všechny

Registry dlužníků

Registry dlužníků mají dvě základní funkce: na jedné straně chrání společnosti, které půjčují peníze či poskytují placené služby, před chronickými neplatiči, na straně druhé chrání také osoby, které mají problémy se splácením půjček a závazků, před dalším zadlužováním.

Bankovní registry dlužníků

V současné době v České republice působí několik registrů dlužníků. Z bankovních registrů je to Centrální registr dlužníků, který je pod správou České národní banky a registr CBCB – Czech Banking Credit Bureau (někdy označován jako BRKI – Bankovní registr klientských informací).

Nebankovní registry

V nebankovní oblasti působí registr LLCB - Loans and Leasings Credit Bureau (označován také jako NRKI - Nebankovní registr klientských informací) a asi nejznámější registr SOLUS (Sdružení na Ochranu Leasingu a Úvěrů Spotřebitelům). Vedle těchto oficiálně registrovaných institucí dlužníků u nás působí ještě registr CEDR – Centrální Registr Dlužníků.



Většina půjček jen „s registrem“

Pokud máte záznam v registru dlužníků, při žádosti o bankovní i nebankovní úvěr Vám tato skutečnost pravděpodobně připraví nepříjemné chvíle. Banky do registrů nahlížejí vždy, u nebankovních společností to sice pravidlem není, ale převážná část nebankovních půjček není pro klienty se zápisem v registru určena.

Výpis z registru

Pokud víte, že jste v minulosti měli problémy se splácením půjčky, a chystáte se o nějaký úvěrový produkt požádat, bude vhodné zjistit si, jak na tom z hlediska záznamu v registru dlužníků jste. Registry dlužníků nabízejí možnost výpisu ze své databáze – na základě písemné nebo SMS žádosti, zpravidla za určitý poplatek.


Publikováno 15. 3. 2014