Máme půjčky pro všechny

Půjčky financování bydlení

Touha pořídit si vlastní bydlení láká snad každého. Ne vždy je tento sen uskutečnitelný, protože jen malé procento mladých disponuje takovým dostatkem peněz, aby si vlastní bydlení pořídili okamžitě. Sny se někdy mohou stát skutečností a možnosti jak získat prostředky na koupi nového bydlení může být několik. Zde uvádíme několik příkladu financování bydlení. Důležité je kolik máte vlastních prostředků a jak drahá bude nemovitost.

1. Hypotéka

Hypotéka je nejčastější způsob jak financovat nové bydlení, ať už jde o dům nebo byt. Ve většině případu je jde o vysokou částku se splácením řádově desetiletí. Jednotlivé banky nabízí různé úrokové podmínky dle aktuálního vývoje na trhu a také možnost fixace na určité období. Pro získání hypotéky je nutnost ručit nemovitostí. Může to být i nemovitost, na kterou si půjčujete.

2. Půjčka na bydlení

V případě, že potřebujete menší částku a nemáte nebo nechcete za ni ručit nemovitostí, připadá v úvahu půjčka na bydlení. Půjčku si můžete sjednat v bance nebo u nebankovní společnosti. Obnos, který si půjčíte, můžete použít nejen na koupi, ale také na vybavení a zařízení nemovitosti. U této půjčky je podstatné, že po vyčerpání částky musíte doložit, kde jste peníze profinancovali.



3. Předhypoteční úvěr

Nejčastěji je vhodnou variantou u pořizování družstevního bytu. Jde o takový úvěr, kdy nemáte možnost ručit nemovitosti, jelikož u družstevního bytu si nekupujete byt, ale podíl v družstvu, a tímto ručit nelze. Předhypoteční úvěr získáte tehdy, když do jednoho roku převedete byt do osobního vlastnictví. Zároveň do této doby splatíte de facto pouze úroky, a splácet začnete až díky hypotéce, v době kdy je byt váš. Jedná se o jiný typ půjčky.

4. Stavební spoření

Tento typ spoření vznikl z myšlenky umožnit realizovat vlastní bydlení širokému spektru obyvatel za výhodných podmínek. Po zřízení stavebního spoření, se kromě vlastních úspor spoluúčastní určitou částkou i stát. Hlavní myšlenkou je získat levný úvěr na bydlení. I zde platí k získání úvěru několik podmínek. Musíte spořit určitou dobu, mít naspořeno určité procento z cílové částky, a v neposlední řadě se také prověřuje vaše bonita a schopnost úvěr splácet. Naspořené peníze můžete po uplynutí vázací doby použít jako úvěr pro koupi, opravu či výstavbu bydlení.


Publikováno 16. 6. 2016