Máme půjčky pro všechny

Srovnání půjček pomocí RPSN

Pokud vybíráme půjčku, rozhodujeme se při výběru pomocí spousty kritérií a hledisek, jaké je však to nejzákladnější a nejlépe srozumitelné? Obecně známa je úroková sazba a výše úroků, kterou lidé zaplatí za poskytnutí půjčky. Bohužel platba úroků není jediným nákladem na půjčku. Do celkové ceny, kterou za půjčku zaplatíme se započítávají také různé poplatky. Zákon stanoví všem poskytovatelů půjček uvádět parametr RPSN. Jedná se o zkratku roční procentní sazby nákladů, která je udávaná v procentech.

Úrok a úroková sazba

Jednoduše řečeno, úrok je cena, kterou zaplatíte poskytovateli půjčky za to, že Vám půjčí. Je to částka v korunách. Vypočítává se z úrokové sazby, která se udává v procentech a váže se k časovému období. Například roční úroková sazba stanoví, kolik procent z půjčené částky zaplatíte za rok. Ze strany poskytovatelů nacházíme různé výhodné nabídky na "úrok od". Neznamená to však, že tato lákavá nabídka nebude ve finále dražší, protože můžete platit další poplatky za vedení půjčky atd. Vždy je třeba vzít v potaz parametr RPSN, který vám o ceně půjčky řekne mnohem více.

RPSN udává celkovou cenu půjčky

Aby se zabránilo zavádějícím praktikám při reklamních akcích na půjčky, je zákonem stanovena povinnost uvádět parametr RPSN. Je udáván v procentech a znamená jak je půjčka drahá, kolik za půjčku zaplatíte nejen na úrocích, ale včetně všech dalších poplatků spojených s půjčkou. Čím je hodnota RPSN nižší, tím je půjčka levnější a výhodnější. Do výpočtu parametru vstupuje také metodika jak je půjčka splácena. Jestli měsíčně, nebo na začátku či konci období.

Užitečná online nástroj pro výpočet nejen parametru RPSN nabízí web bankovnipoplatky.com. Spočítat si tak můžete během okamžiku vše co o půjčce potřebujete vědět.


Publikováno 16. 3. 2014